Matfors RF

  • Matfors RF
  • Logga in
Matfors RF

Fyll i din e-post så skickar vi ett mejl med en länk där du kan sätta ett nytt lösenord.

Mejl skickat!

Vi har skickat ett mejl till din e-postadress med en länk där du kan sätta ett nytt lösenord.

Sätt ett nytt lösenord för

Länken har redan använts för att sätta ett lösenord.
Länken är endast giltig i 7 dygn.
Oj då, du har klickat på en gammal eller bruten länk.

Lösenord sparat!

Logga in Tillbaka till inloggning Glömt lösenordet?

 

 
Hem Nyheter Kontakt Om MRF
Historia Styrelsen Stadgar MRF Mål, vision, värdegrund Olycksfallsförsäkring Bli medlem Ungdomssektionen Styrelseprotokoll Sponsorer
Aktiviteter
Julmarknad på MRF
Ridskola
Anmälningsformulär Ridläger 2025 Ryttarsatsning Ridskolehästar
Anläggning
Anläggningsskiss Anläggningsschema Anläggningsregler Stallplatser Anläggningsabonnemang
Tävling & träning
Årets tävlingar Träning BG Lindgrens minnespris Klubbmästerskap
Prislista
Anläggninsgsschema

Ryttarsatsning

Vår ryttarsatsning vänder sig till dig som vill utvecklas mer som ryttare, samt om intresse finns åka på tävlingar. Rider du redan på MRF bör du rida 60 minuter. Även du som har egen häst är välkommen i denna satsning, läs mer nedan under ryttarsatsning privathäst.


Målsättning

  • Att ryttarna ska utvecklas i snabbare takt än ordinarie ridskoleverksamhet.
  • Att vara med i ryttarsatsning ska vara en början eller ett komplement till att äga häst.

Häst

  • Du väljer vilken häst du är intresserad av på intresseanmälan, gärna i samråd med din ridlärare.
  • Du tränar normalt på en häst, byte av häst kan förekomma om det gynnar din och hästens utveckling.
  • Det kan förekomma att man delar häst med någon annan i minisatsningen eller i ryttarsatsningen.
  • Är din ordinarie häst sjuk rider du en ersättningshäst så din utveckling inte stannar av.

Upplägg

  • Ridlektion i grupp 60 minuter gånger/vecka, normalt en dressyr och en mark/hopplektion, men även uteritt, voltige, gymkhana och övriga grenar kan förekomma.
  • Ett ridtillfälle i skogen under helgen (lugn uteritt alt. skrittpromenad). Fler kan förekomma.
  • En teorilektion i månaden utanför ridlektionstid.
  • Du tillsammans med målsman blir tilldelad helgmorgonfodringar på rullande schema, kvällsfodringar kan förekomma.
  • Du ska vara behjälplig i ridskolans mindre verksamhet en gång i veckan.
  • Du bör vara behjälplig om din häst är sjuk och behöver enklare vård, alltid i samråd med ridskolechef innan behandling.
  • Hästen vårdas med omsorg och visiteras varje gång du rider, vid allvarligare problem meddelas ridskolechefen snarast.
  • Hästens utrustning ska vårdas och putsas så ofta möjlighet ges, dock minst en gång i veckan.

Förmåner

  • Du får avboka två ridlektioner i månaden och rida igen när/om tillfälle ges i passande grupp, dock inom 3 månader från avbokningen.
  • Behöver hästens motioneras mer är det du som ryttarsatningselev som blir tillfrågad i första hand (skillnad på motion och utbildning).
  • Du har förmånen att tävla vid intresse, ett godkännande av ridskolechefen krävs inför varje tävling (vissa klubbtävlingar kan ryttarsatningselev få vänta med anmälan så övriga ridskoleryttare har möjlighet att delta).

Avtal/Kostnad

  • Satsningen pågår cirka 11 månader per år. Uppehåll görs under hästarnas betesperiod på sommaren.
  • Ett avtal upprättas mellan båda parter där en månads uppsägning gäller efter en månads prövotid.
  • Betalning görs varje månad innan den sista, betalning görs i förskott på kommande månad.
  • Fakturor mailas ut till målsman.

Priser finns här


Egen häst

Vänder sig till dig som vill utvecklas mer inom svensk ridsport och har egen häst.

 

Målsättning

  • Utveckla ett stabilt tävlingsekipage.
  • Att vara med i ryttarsatsning ska vara socialt och förknippas med en god föreningsanda.

Häst

  • Är din häst sjuk erbjuds du rida en ersättningshäst från ridskolan så din utveckling inte stannar av. Är din häst sjuk längre än två veckor tillkommer en mindre kostnad för hyra av lektionshäst.

Upplägg

  • Ridlektion i grupp 60 minuter*två gånger/vecka, normalt en dressyr och en mark/hopp, men även uteritt, voltige, gymkhana och övriga grenar kan förekomma (i grupp kan ryttare från satsning på ridskolehäst ingå). Vill du byta ut en ridlektion till privatlektioner är det inga problem. Satsningen kallas då för special.
  • En teorilektion i månaden utanför ridlektionstid.

Förmåner

  • Du får avboka två st ridlektioner i månaden och rida igen dessa när/om tillfälle ges i passande grupp, dock inom tre månader från avbokningen.

 Avtal/Kostnad

  • Satsningen pågår cirka 11 månader per år. Uppehåll görs under ridskolehästarnas betesperiod på sommaren.
  • Ett avtal upprättas mellan båda parter där en månads uppsägning gäller efter en månads prövotid.
  • Betalning görs varje månad innan den 28, betalning görs i förskott på kommande månad.
  • Fakturor mailas ut till målsman.

Prislista finns här


Övrigt

Som senior har du samma krav på dig som förälder/målsman.

De juniorer som vill delta i ryttarsatsningen måste ha delaktiga föräldrar. Målet är att era barn om dom vill, kan bli tävlingsryttare. För att detta ska bli verklighet krävs att föräldrarna är delaktiga, därför kommer vi att efterlysa ett visst deltagande av föräldrar på teorilektioner angående lastning, hantering av häst, tävlingsverksamhet. Även skjutsning av barn och transport av häst kan förekomma.

Då verksamheten drivs av en ideell förening ser vi att föräldrar engagerar sig i föreningsverksamheten. Att vara med i ryttarsatsningen ska vara socialt och förknippas med en god föreningsanda. I jämförelse med att äga en egen ponny så är det ett billigt alternativ som ger mycket till dig som ryttare!


Redigera sidrubrik

Skriv ut
Tjäna pengar till föreningen
Levererat av Gratis lagsida, medlemsregister och faktureringssystem till föreningen
Följ oss på Facebook
Sponsorer
Stötta förening